2021 Yılı Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

2021 Yılı Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

Pasaport Başvurusu

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) randevu alınarak veya randevusuz olarak yurt içinde, hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine, umuma mahsus pasaportlar için ise İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.

Vize Süresi Devam Eden Pasaportlar

Vize süresi devam eden pasaportların değişim işlemlerinde; başvuru sırasında eski pasaport sayfaları iptal kaşesi ve delme suretiyle geçersiz hale getirilmektedir. Vize süresi, ikamet izni, çalışma izni gibi geçerlilik süresi devam eden durumu gösterir pasaport sayfalarına iptal işlemi uygulanmaz. İlgili, seyahat sırasında eski pasaportu ile birlikte yeni pasaportunu taşımak zorundadır.

Umuma Mahsus Pasaport Başvurusu İçin İstenilen Belgeler

 1. T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,
 2. Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,
 3. Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,
 4. Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; “Öğrenci Belgesi” (Başvuru esnasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir.)
 5. Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)
 6. Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)

Harçsız Umuma Mahsus Pasaport Alabilecek Kişiler

 1. Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış öğrencilere,
 2. Yabancı memleketlere öğrenim için gideceklere,
 3. Uçuş Ekibi Personeline,
 4. Kültürel, ticari veya sosyal bir fayda için veya yüksek lisans ve doktora öğrenimi görmek isteyen ve Milli Eğitim Bakanlığının izni ile yurtdışına gidenlere,
 5. Spor, gezi, kültürel, ticari ve sosyal bir menfaat için Rektörlük, Dekanlık, Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü izni ile yurtdışına gidenlere verilir.

Pasaport Defter ve Harç Bedeli

Pasaport defter ve harç bedeli; vergi dairesi müdürlüklerine, PTT Şubelerine, anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilmektedir. (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvurularda ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)

Pasaport Defter ve Harç Bedeli Ücretleri

Belirtilen miktarlar 2021 yılı için geçerli olup, her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığınca güncellenmektedir.

Süre Harç* Defter Toplam
6 Ay 227,20 TL 180,00 TL 407,20 TL
1 Yıl 332,10 TL 180,00 TL 512,10 TL
2 Yıl 542,20 TL 180,00 TL 722,20 TL
3 Yıl 770,20 TL 180,00 TL 950,20 TL
4-10 Yıl 1085,40 TL 180,00 TL 1265,40 TL

*Hususi ve Hizmet Damgalı Pasaportlar harç bedelinden muaftır.

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Bir sorunuz varsa, Green Card başvurusu veya Danışmanlığı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız lütfen bize ulaşın.

Green Card çekilişini kazandınız ve danışman mı arıyorsunuz?