Green Card Çekilişi Başvurularında Pasaport Şartı Neden Kalktı?

Green Card Çekilişi Başvurularında Pasaport Şartı Neden Kalktı?

Pasaport Şartı

Bilindiği üzere üç yıldır (DV2021, DV2022, DV2023) Green Card çekilişi başvurularında asıl başvuru sahibinin geçerli pasaportunun olması isteniyordu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu (Travel State) pasaport şartını 3. kişi veya kurumların başkaları adına onlardan izinsiz ve habersiz başvuru yapıp kazandıkları takdirde çok yüksek paralar istemelerini engellemek için çıkardıklarını söylediler.

Kimler İtiraz Etti

Afrika’dan 2 kişi ve Amerika’da yaşayan akrabaları olan 2 kişi toplam 4 kişi pasaport şartının kaldırılması için dava açtılar. Daha önceden Green Card çekilişine başvurabildiklerini ama artık pasaport şartı geldiği için ve pasaport alacak yeterli paraları olmadığı için çekilişe katılamadıklarını ifade ederek itirazda bulundular.

Washington ABD Bölge Yargıcı Timothy J. Kelly kendilerini haklı buldu ve 4 Şubat 2022’de bu şartın kaldırılması gerektiği üzerine karar çıktı. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de bu karara uyacaklarını açıkladılar.

Mahkeme Kararının Sonucu

Bu kararın bir sonucu olarak, 5 Ekim 2022’de başlayıp 8 Kasım 2022’de sona erecek DV2024 Green Card çekilişine başvurularında pasaport bilgisi istenmeyecek.

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Bir sorunuz varsa, Green Card başvurusu veya Danışmanlığı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız lütfen bize ulaşın.

Green Card çekilişini kazandınız ve danışman mı arıyorsunuz?