Green Card Sahibi Olmanın Avantajları

Green Card Sahibi Olmanın Avantajları Nelerdir?

Green Card sahibi olmanın pek çok faydası vardır. Aşağıda sizin için bunları listeledik.
ABD’ye, istediğiniz gibi girme ve çıkma iznine sahip olursunuz. Ayrıca Green card sahipleri Meksika ve Kanada’ya vizesiz giriş çıkış yapabilmektedirler.
Eğitiminiz için devletin sunduğu burs ve öğrenim kredilerine başvurma hakkına sahip olursunuz.
Yeşil kart sahipleri üniversiteler için daha az ücret öderler. Bu miktar çoğu durumda yabancıların ödediğinden yarısı kadardır.
ABD’de bir şirkette çalışma iznine gerek duymaksızın çalışabilirsiniz.
Bazı işler, yalnızca yeşil kartlıların ve ABD vatandaşlarının alabilecekleri güvenlik iznini gerektirir. Bu nedenle, yeşil kart size daha fazla iş olanağı sağlar.
Kendi işinizi veya şirketinizi kurma iznine sahip olursunuz.
Yeşil kart sahipleri, çalışma sürelerini doldurarak ABD’de emekli olup devletin emeklilere sundukları haklardan faydalanabilirler.
Kendisine yeşil kart çıkan birisi aynı zamanda 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocuklarına ve eşine de yeşil kart alabilir.
Aileniz için de yeşil kart aldıysanız, siz vefat etseniz ya da işinizi kaybetseniz bile yeşil kart sahibi olmaya devam ederler.
Çocuklarınız yeşil kart aldıklarında, 21 yaşını doldurduktan sonra, evlenseler bile ABD’de kalabilirler.
Gelecekte yapılacak göçmenlik kuralları değişikliklerinden etkilenmezsiniz.
ABD yasalarına göre, yalnızca ABD vatandaşları için geçerli olan oy hakkı haricindeki bütün yasal haklara sahip olursunuz.
Daha sonra ABD vatandaşlığına başvurma hakkına sahip olursunuz. ABD vatandaşlığı almak zorunda değilsiniz ve hayatınızın sonuna kadar yeşil kart sahibi olabilirsiniz. Kişinin mevcut vatandaşı olduğu ülke çifte vatandaşlığa izin verirse, geçerli vatandaşlığından vazgeçmeden ABD vatandaşlığına geçebilir. (Türkiye vatandaşları çifte vatandaş olabilirler.)
Ev satın almak için kredi almak daha kolay olur. Birçok banka, kredi vermeden önce yeşil kart veya uzun vadeli vize talep etmektedir. Bazı bankalar yeşil kart sahibi olmayan kişiler için daha yüksek faiz oranları talep edebilir.
Bazı eyaletler, emlakçı, sigorta acentesi vb. mesleki lisanslar vermeden önce yeşil kart sahibi olmanızı talep etmektedirler.
Birçok sigorta şirketi, sağlık veya hayat sigortası vermeden önce kişinin yeşil kart sahip olmasını ister.
Yeşil kart sahipleri ABD’nin 50 eyaletinin herhangi bir yerinde yaşayabilir.
Yeşil kart sahipleri, eyalet ve federal seçimlerle bağlantılı olarak siyasi kampanyalara katkıda bulunabilirler. Diğer yabancı uyruklular bunu yapamazlar.
Her Amerikalı gibi yeşil kart sahipleri de mülk, araba, silah ve diğer öğeleri yasal olarak alabilirler.