Green Card Nedir?

Green Card Nedir?

Green Card, Amerikan Hükümeti tarafından verilen ve Amerika’da daimi oturma izninizin olduğunu gösteren kimlik kartının genel ismidir. Green Card sahibi olmanız Amerikan vatandaşlığına geçmeden önceki son adımınızdır.

Green Card’ın adı 1998 yılında Permanent Resident Card (Daimi Oturma İzni) olarak değiştirildi. 2010 yılında ise kart tamamen yenilendi ve aşağıdaki özelliklere sahip oldu:

  • Kart sahibinin kimlik bilgilerini ve biyometrik özelliklerini güvenli bir şekilde kartın hafızasında depolaması
  • Holografik resimler, lazer ile kazınmış parmak izleri ve yüksek çözünürlüklü mikro resimler sayesinde kart neredeyse taklit edilmesi imkansız hale getirildi.
  • Tasarımın kişiselleştirilmiş bilgiler ile sıkı entegrasyonu kartın çalınma durumunda değiştirilmesini çok zor hale getirmiştir.
  • Radyo frekansı tanımlama (RFID) kapasitesi sayesinde Gümrük ve Sınır Koruma memurlarına ülkeye giriş esnasında kartı uzaktan okuma ve dosyadaki verilerle hemen karşılaştırmaya izin verir
  • Kartın arkasında yazan adres sayesinde kaybolduğunda USCIS’e geri göndermek kolaylaşmış oldu.
  • Kart ismine yakışan orijinal renge yani yeşile yeniden döndü.

Green Card Sahibi Nasıl Olunur?

En çok bilinen yol Green Card çekilişine katılmaktır. Amerika’da süresiz oturma ve çalışma iznine sahip olmanın başka yoları da var. ABD işveren aracılığıyla veya bir ABD vatandaşının veya yasal oturma izni olan birisinin aile üyesi olarak belirli koşullar altında Green Card sahibi olabilirsiniz. Yabancı girişimciler için, iltica veya af talebinde bulunanlar için veya özel göç kategorisine giren dini mezhep mensubu özel kişilere verilen Green card çeşitleri de var.

Sizinde böyle özel koşullarınız varsa veya sizin için hangi green card kategorisinin uygun olup olmadığı hakkında emin değilseniz her zaman bir göçmenlik avukatına danışabilirsiniz.